Когато вчера в Интернет гръмна, че Google Reader ще бъде пенсиониран, се притесних за малката колекция от RSS връзки които имам. Не са много, но някак си съм си свикнал да имам една цифричка в browser-а за да знам какво имам за четене. Google Reader ми беше удобен, защото агрегираше всичко и можех да си го погледна когато имам време. За съжаление, го спират и трябва да си намеря алтернатива.
В тази категория попаднаха 4 клиента:
The Old Reader – преди няколко месеца някой беше споменал този RSS Reader и реших да го пробвам.
Feedly – @vasvalch каза, че експериментирала с него, за това реших да видя и аз как ще се държи.
NetVibes – Прочетох някъде че бил удобен и приятен.
Tiny Tiny RSS – винаги съм предпочитал Self Hosted решенията – колко по-малко не контролиран облак, толкова по-добре.
Аз съм скромен от към изисквания – искам няколко прости неща: автоматична агрегация на някакъв свестен период (10 – 20 минути), нотификация някъде в browser-а, мобилно приложение или версия, опция за споделяне в социалните мрежи и възможност да гледам embed-натото видео. Също така искам изчистен интерфейс.
Не е много нали? На това бях свикнал в Google Reader.
Да видим обаче как се държат 4-те продукта.
The Old Reader предлага изчистения GUI, на който толкова се радвам. Няма някакви тежки изображения и изглежда много приятно. Импорта на всички feed-ове от OPML-а мина без проблем. Самият Reader е много интуитивен и като цяло върши прекрасна работа. Мога да си гледам ембеднатото видео и да ми отбелязва нещата като прочетени. Има си много сладка Chrome notification иконка, която показва колко непрочетени неща имам. Изобщо – сладурско … но само до тук. Автоматичния update интервал e меко казано неприятен … между 30 минути и ден! По дяволите! Има разни хора из тези които следвам, които пускат по 1-2 неща на час …
Примера за днес са 4-те поста на Strangera от сутринта до сега, които не са се появили автоматично. Мрън! Много мрън! А да … и ми липсва възможността да споделям в социалните мрежи. За момента нямат и мобилен клиент или версия, но за това пък позволяват да бъдат свързани с Read it later! …
4/6
Ако оправят шантавия интервал и го направят на нещо поносимо, като например 15 минути … дори 30 да са, мога да преживея липсата на социално споделяне и ще мигрирам веднага и напълно на The Old Reader
Това беше втория продукт, който реших да изпробвам. За начало ми направи много добро впечатление. Приятен, изчистен интерфейс, който не е прекалено претрупан и се справя много приятно от към визуализация на нещата (особено, ако като мен му дадете да изкарва списък). Android клиента също радва от към визуализация, защото представя статиите като вестник. Специално съм пробвал и на телефон и на таблет и не изглежда зле …
И хубавия вид, обаче, се вгорчава от няколко малки и неприятни неща – това е web application – няма автоматична агрегация, а трябва всеки път на ръка да натискаш refresh и няма така желания от мен notifier.
Свеж и много приятен GUI (web и mobile)
3/6
За мен автоматичната агрегация е deal breaker. Съжалявам, но без това, тази web application е неизползваема за мен. Ако го оправят – мога да си помисля дали да го използвам. Дори красивия GUI и специалното приложение за Android не могат да смекчат липсата на тези важни за мен неща.
Някъде, някой го беше препоръчал. RSS агрегатор е само една от много функции на NetVibes. Интерфейса не е лош. И има много приятна мобилна версия. Но честно казано не ме грабна – като оставим на страна интерфейса и мобилната версия, всичко друго не ми харесва. През последните 2 часа не е опреснило feed-овете и никъде не пише на колко време го прави, няма нотификациона икона, няма възможност за споделяне в социалните мрежи. Дори няма възможност за гледане на embed-нато видео … с две думи … слабооо!
2/6
Няма да го ползвам. Не ми харесва. Единия интерфейс не прави добрия продукт.
Когато видях някъде, че има такова животно като self hosted rss агрегатор или за по не запознатите – Google Reader на собствен сървър, идеята ми се стори брилянтна. Както вече казах – винаги съм обичал сам да си хоствам услугите. Това е и причината да си пусна една инстанция на TTRSS. И да ви кажа не останах разочарован – интерфейса е приличен, дори много. Има си андроидски клиент, който е взаимстван от GoogleReaderPro. Автоматичната агрегация се прави със скрипт – при мен crontab-а я прави на всеки 10 минути, но както се оказа – най-малкия период е 15 минути … Като цяло красота.
Но … и този проект не е идеален – има някаква възможност за споделяне в социалните мрежи (Google+, flattr, twitter) (сигурно работят по Facebook такъв), но няма нотификациона иконка и разбира се – не можете да гледате embed видео.
Разбира се тук идва силата на FOSS – можете да си го форкнете във GitHub и да си направите каквито промени желаете. Лично аз смятам да се заема с проблема с видеото, веднага щом ми остане малко време.
TTRSS предлага и multi user mode … абе красотички …
5/6
Не включих споделянето в плюсовете и минусите, защото има някакво. Това, че проекта е FOSS позволява да се работи по него и да се развива – всеки да си добавя функции каквито иска. Това е един проект с бъдеще … и ако успея да си напиша иконка и embed на видеото, смятам да мигрирам на него…
И в момента (17.03 05:31) чакам автора на проекта да си оправи грешките от вчера за да мога да comit-на опцията за ембед …
Commit-a ми беше отказан. Сега ще работя по нов.
В момента битката при мен е между The Old Reader и Tiny Tiny RSS … в зависимост от това дали първите ще добавят функции, които искам преди да ми остане време да си ги добавя във TT-RSS.
О. Не съм споменавал OPML import-а след The Old Reader, защото всички се справят перфектно. Дори Feedly мигрира списъка без дори да се налага да го експортвате преди това. The Old Reader и Feedly позволяват логване с Google Account (Feedly за момента не позволява друг начин). The Old Reader и NetVibes – с Facebook. До колкото разгледах TT-RSS позволява да се настрои какъв auth да използва – imap, internal – към вътрешна база и remote – през Apache AUTH. Предполагам, че скоро ще се появят добавки и за други login системи.
Надявам се да съм ви бил полезен.
Ваш,
Lucifer
P.S.: Ако някой иска account за Tiny Tiny RSS да свирка – ще му направя.
Вашият коментар