Когато преди няколко месеца си взех новия лаптоп, бях много неприятно изненадан да разбера, че „мощната“ видео карта не работи out-of-the-box … или изобщо, под любимият ми Slackware. Харесвам тази операционна система защото се базира на KISS принципа и позволява максимално да настроиш системата според собствените си желания. (ако ми остане малко време, може да седна да се опитам да я подкарам пак) Проблемът е че Slackware не е една от най-разпространените Linux дистрибуции, нищо че една от основните. Но не за това ще пиша.
Инсталирайки Linux на новия хардуер разбрах, че имам следния не много добър избор: да работя само на вградената видеокарта и да забравя играта на StarCraft 2 (една от причините да си купя машината) или да сложа Windows … и двата варианта не ми се сториха особено подходящи, за това и започнах да търся алтернатива. Така попаднах на проект Bumblebee.
Целта на този проект е точно поддръжката на nVidia Optimus технологията. Във версията в която се сблъсках с Bumblebee беше все още леко нестабилна (което и ме принуди да се върна под Windows за 2-3 месеца), но сега с версия 3.0 мога да кажа, че работи незабележимо, предоставяйки така необходимата употреба на Optimus видео картата (в моя случай nVidia GeForce 535).
По принцип nVidia отказват да поддържат Optimus технологията си в пакета с драйвери за Linux с оправданието, че е твърде сложна и няма как да се постигне подобаващ контрол върху видео картата, поради спецификата на операционната система… което според мен са си глупости, защото група разработчици, независими от nVidia се хваща и създава този проект, който към момента дава почти пълна поддръжка на Optimus под
Всъщност проекта започва с Ironhide на MrBEEE, който и до момента продължава да си работи по него. Bumblebee е branch-нат от него и е насочен към обществена разработка, като скока от версия 2.4.1 (тази в която го срещнах за първи път) до версия 3.0 е … неимоверен.
Какво толкова има в 3.0, че да ме впечатли толкова?
За съжаление няма пакети за Slackware ( ако ми остане време, може да седна да създам една среда за да се опитам да компилирам), но реших да направя малък компромис със стабилността и надеждността на системата за сметка на лекотата на работа и поддържания software, за това и отстъпих крачка на зад за личната си машина и минах на Ubuntu.
Инсталацията на Bumblebee под Ubuntu е изключително елементарна (както и на повечето software):
или
sudo add-apt-repository ppa:bumblebee/stablesudo apt-get updatesudo apt-get install bumblebee bumblebee-nvidiasudo usermod -a -G bumblebee $USER
Ако ще използвате 32 битови приложения или имате намерения да играете игри под Wine, ще се наложи да инсталирате малко допълнителни пакети:
sudo apt-get install virtualgl-libs:i386 libgl1-mesa-glx:i386 libc6:i386
Начина по който Bumblebee работи всъщност е много хитър.
Bumblebee създава виртуална X инстанция която подкарва заявеното приложение директно на видеокартата, като по този начин спестява намесата на вградената видеокарта, който после се рутира към активната инстанция използвайки VirtualGL. По този начин картата не функционира когато няма нужда от нея, като по този начин се пести ток.
Проект Bumblebee е една от най-добрите OSS разработки, които съм срещал в последно време. Освен силния екип, който стои зад разработката (която не спира, въпреки тишината от около 3 месеца при скока от 2.4.1 до 3.0), разполагат и с нещо много по важно – подкрепата на всички нас, изоставени от nVidia …
Разбира се не всичко е идеално:
Но нека не забравяме, че това е проект в разработка, при това такъв който няма алтернатива, дори от създателя на видеокартата …
Ако си купите лаптоп с nVidia Optimus – Bumblebee е проекта, който ще ви позволи да се насладите по пълно на това което притежавате (ако и вие като мен бягате от MS Winbouz) …
Надявам се да съм ви бил от помощ …
Ваш,
Lucifer
Вашият коментар